Vågar du synas och få nya leads?
Vågar du synas och få nya leads? För att hitta din framgång, både när det gäller försäljning eller företagande, krävs det att du syns. Det går det inte att argumentera mot. Syns du så finns du.
Åtminstone i dina blivande kunders ögon.
Förr i världen var det ett hårt fysiskt arbete att synas. Före internet var det enda sättet att nå ut med information att antingen aktivt ta kontakter eller att hänga på platser där dina kontakter redan var.
Antingen ringde du upp kunden direkt eller träffades på affärsmingel.
Nu har allt det där flyttat ut på nätet. Nu är det där du kan hitta nya kundämnen och hänga på dom sociala medierna som bäst matchar din bransch.
Det enda det kostar är din tid och lägger du den rätt så går det bra. Det är ju så försäljning fungerar. Gör du bra saker, så händer det bra saker.
Det är därför du måste våga posta dina inlägg.
Känner du igen den här situationen?
- Du får en idé om ett inlägg
- Istället för att lägga ut det tvekar du. – Vad ska mina kontakter tycka om det här? Tänk om nån skriver något dåligt?
- Du låter bli att posta
- Du får inte nya leads att sälja till
Jämför det med det här:
- Du får idén
- Du står emot och vågar göra inlägget
- Dessutom har du lärt dig hur du gör för att ge inlägget chansen att nå ut, eftersom du förstår hur sociala medier fungerar
- Om någon, mot all förmodan, skriver något dåligt i kommentarerna vet du hur du ska göra för att dra maximal nytta av det för att öka ditt inläggs spridning
- Du får nya leads att sälja till
Tänk efter nu. Vilken av dom här två personerna kommer sälja mest?
Självklart den sistnämnda.
Skulle du vilja vara den personen eller vill du hellre att det är din konkurrent?
Jag antar att du hellre vill vara den själv. Du kan få hjälp med detta. Helt utan kostnad.
Var med på mitt och Nina Jansdotters webinar Konsten att hantera kritik på nätet. Det kostar inget och kommer göra att du löser upp knutarna så kommer du våga posta och få nya leads.
Vi berättar hur du gör.
Anmäl dig via länken så att du inte missar chansen.
Allt går!
Max
Vågar du synas och få nya leads?
Onsdag 18/5 12-13. Finns bara 200 platser.
2 comments on “Vågar du synas och få nya leads?”
Hej!
Kommer vi att kunna se webinaret i efterhand?
Jag jobbar just nu i butik, så jag har svårt att
hänga med på dagtid.
😊 / Sofie
[…] Läs senaste MML […]